Program Tygodnia Weganizmu 2014

Warszawa

5.04 (sobota)
Akcja uliczna “Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć”
Akcja uliczna „Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć” Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć. - Stowarzyszenie Empatia

Czas: 11:30-14:30

Miejsce: Plac Zamkowy w Warszawie

Kilkadziesiąt osób, ustawionych w trójkąt lub długi szereg, trzymających portrety zwierząt wykorzystywanych i krzywdzonych przez człowieka. Każda osoba wybiera jeden portret i w geście symbolicznej opieki nad zwierzęciem staje na ulicy w milczeniu. Przywracamy zwierzętom ich osobowość, wydobywamy je z cienia. Nie pozwolimy o nich zapomnieć. W trakcie akcji poprzez nagłośnienie tłumaczymy jej przesłanie, rozdajemy materiały Empatii i zbieramy podpisy pod petycjami.

Ta akcja odbyła się już w kilkunastu miastach Polski, miała ponad 30 odsłon i wzięło w niej udział pół tysiąca osób!

W tym roku akcja będzie miała niezwykły charakter. Będziemy trzymać portrety zwierząt wykonane przez australijską fotografkę Tamarę Kenneally. Razem stworzymy żywą wystawę jej poruszających zdjęć. Fotografie zrobione były między innymi w azylu dla zwierząt Edgar’s Mission, w którym przebywają zwierzęta uratowane od śmierci w rzeźni.

O swoich fotografiach Tamara Kenneally pisze w ten sposób:

Piękno zwierząt urzeka mnie. Ich prawdziwość, ich instynkt, ich niewinność wprost wbijają mnie w ziemię. Moim odwiecznym marzeniem było życie w otoczeniu zwierząt - w ich oczach i zachowaniu odbija się cała prawda o tym, kim są. Człowiek sprawia ogromny ból tak wielu zwierzętom, a jednak żadne z nich nie może opowiedzieć swojej historii. Dlatego, portretując je, próbuję być ich głosem. Moje prace ukazują nie tylko problemy zwierząt, ale i ich piękno. Portretowane zwierzęta staram się uchwycić jako indywidualne jednostki posiadające własną, niepowtarzalną osobowość.

Każde zwierzę zasługuje na szczęśliwe, bogate życie. Każde.

Pies uwiązany na łańcuchu.

Kurczak tuczony na fermie.

Ptak zamknięty w klatce.

Tygrys w zoo.

Świnia w stalowym kojcu.

Każde.

Przyjdź, dołącz. Nie zapomnisz tego nigdy. Nikogo nie pytamy czy jest weganinem/weganką, zapraszamy wszystkich, którzy są przychylni i otwarci na zmianę.

Strona Tamary: http://www.tamarakenneallyphotography.com

Polubcie też profil Tamary na Facebooku

Polecamy profil Edgar's Mission: https://www.facebook.com/edgarsmission

Zwiń
6.04 (niedziela)
Wykład „Suplementy w diecie wegańskiego sportowca i kanapowca” i spotkanie z dietetykiem
Wykład „Suplementy w diecie wegańskiego sportowca i kanapowca” Damian Parol - Tydzień Weganizmu - Stowarzyszenie Empatia

Czas: 17:00-18:30

Miejsce: Warsztat, Plac Konstytucji 4, Warszawa

Wstęp wolny

Prowadzenie: Damian Parol, dietetyk, absolwent wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Warszawie oraz Psychodietetyki na SWPS w Warszawie i licencjonowany trener sportów sylwetkowych.

Tematem wykładu będą między innymi:

 • najważniejsze suplementy dla sportowców
 • wypełnianie niedoborów
 • mity związane z witaminą B12 oraz witaminą D
 • kontrowersyjne glony

Strona Damiana Parola: http://www.sci-fitness.pl

Damian na Facebooku:

http://www.facebook.com/scifitness lub

https://www.facebook.com/damian.parol

Spotkanie z dietetykiem Jakubem Sobieckim

Czas: 18:45-20:30

Miejsce: Warsztat, Plac Konstytucji 4, Warszawa

Wyjątkowa okazja zadania pytania specjaliście zajmującym się dietą wegańską. Martwisz się o białko? Nie wiesz, czy mrożonki są zdrowe? Chcesz wiedzieć jaki wpływ na twój organizm ma soja? Masz wątpliwości co do suplementacji? Boisz się glutenu? Zastanawiasz się czy powinnaś jeść oliwę z oliwek? Przygotuj pytanie i zadaj je podczas spotkania.

Uwaga! Tego dnia proponujemy darmową degustację rewelacyjnych wegańskich mini-burgerów od nieocenionych przyjaciół z Krowarzywa! Po te burgery ustawiają się kolejki, wy będziecie je mieć za friko!

W konkursie przy okazji spotkania z dietetykami będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014. Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

Zwiń
7.04 (poniedziałek)
Wywiad na żywo z autorem książki „Szympansy z azylu Fauna” i prezentacja „Zwierzęta w kulturze”
Wywiad na żywo z Andrew Westollem, autorem książki „Szympansy z azylu Fauna”
Szympansy z azylu Fauna - Stowarzyszenie Empatia

Czas: 18:00-18:30

Miejsce: Państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

Wstęp wolny

Andrew Westoll jest kanadyjskim pisarzem i prymatologiem. Zgodził się na wywiad na żywo, w trakcie którego opowie o swojej pracy, zwierzętach i książce. Jane Goodall napisała o wielokrotnie nagradzanej książce Westolla:

„Szympansy z azylu Fauna to prawdziwa historia przetrwania, współczucia, oddania, miłości i siły, by narodzić się na nowo. Znam więzienne warunki panujące w laboratoriach medycznych, z których Gloria Grow uratowała te szympansy. Kiedy odwiedzałam je w ich nowym schronieniu, byłam wzruszona do łez. Wreszcie znalazły bezpieczne miejsce, gdzie stopniowo dochodziły do siebie po latach męczarni. Andrew Westoll jest urodzonym opowiadaczem. Szympansy z azylu Fauna, napisane z empatią i talentem, czułością i humorem, przenoszą nas w świat, który ledwo rozumiemy. I pozostawiają nas zadziwionych tym, jak bardzo szympansy są do nas podobne i jak bardzo zasługują na naszą pomoc, a nasz szacunek po prostu im się należy”.

Dodatkowe informacje:

 • o książce na stronie Wydawnictwa Czarne
 • o książce na stronie Andrew Westolla
 • na profilu Andrew Westolla na Facebooku
Prezentacja "Zwierzęta w kulturze – miłość, przyjaźń, inspiracja, obecność, niewidzialność"

Czas: 18:45-20:00

Miejsce: Państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

Wstęp wolny

Prezentacja Katarzyny Biernackiej o tym kim dla nas są zwierzęta pozaludzkie, jakie są tego konsekwencje i czy jest nadzieja na przyszłość. Po prezentacji zapraszamy na dyskusję.

Do jakiego postrzegania zwierząt przywykliśmy? Co o zwierzętach mówi nam religia, szkoła, inni ludzie, literatura, czy sztuka? Do jakiego traktowania zwierząt jesteśmy socjalizowani w dzieciństwie? I najważniejsze: czy możemy się wyzwolić ze schematów myślowych na temat zwierząt?

Katarzyna Biernacka – aktywistka i tłumaczka, przez wiele lat była prezeską Empatii.

W konkursie przy okazji spotkania z Andrew Westollem i prezentacji będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014, jak również książkę "Szympansy z azylu Fauna". Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

Zwiń
8.04 (wtorek)
Premierowa projekcja filmu „Speciesism” („Szowinizm gatunkowy”) i prezentacja o szowinizmie gatunkowym
Prezentacja o szowinizmie gatunkowym

Czas: 17:30

Miejsce: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Nowy Świat 72, sala 144 im. Adama Mickiewicza, 1 piętro

Wstęp wolny

Pojęcie szowinizmu gatunkowego pojawiło się w dyskusji o naszej relacji z resztą zwierząt na początku lat 70. W Polsce w publikacjach funkcjonuje od roku 1980. Co oznacza? Kto jest jego twórcą? O szowinizmie gatunkowym opowie Dariusz Gzyra, prezes stowarzyszenia Empatia.

Premierowa projekcja filmu „Speciesism” („Szowinizm gatunkowy”) Speciesism - Szowinizm gatunkowy - Stowarzyszenie Empatia

Czas: 18:30

Miejsce: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Nowy Świat 72, sala 144 im. Adama Mickiewicza, 1 piętro

Wstęp wolny

„Szowinizm gatunkowy” to niezwykły film dokumentalny. Poruszający. Atrakcyjny wizualnie i przystępny w odbiorze. Momentami przerażający, momentami śmieszny. Reżyser Mark Devries zabiera nas w podróż w poszukiwaniu ferm przemysłowych, żeby odkryć prawdę o eksploatacji zwierząt. W filmie wypowiadają się również między innymi etycy Peter Singer i Tom Regan.

Profesor Michael Shermer, autor wielu książek, felietonista Scientific American i wydawca magazynu Skeptic, powiedział o filmie:

Kiedy wszedłem do kina, byłem szowinistą gatunkowym. Gdy wyszedłem, nie mogłem już dłużej za pomocą jakichkolwiek racjonalnych argumentów usprawiedliwiać obecnego traktowania zwierząt. Ten wspaniały i wciągający film zburzył je wszystkie. To już koniec intelektualnej debaty na temat szowinizmu gatunkowego. Najlepszy film dokumentalny o prawach zwierząt.

Czas trwania: 94 minuty Tłumaczenie: Magdalena Dudzik

Więcej o filmie: http://speciesismthemovie.com

“Speciesism” na Facebooku: https://www.facebook.com/Speciesism

Uwaga: tego dnia będziecie mieli okazję skosztowania bezpłatnych smakołyków z VegeMiasto! To kolejny powód, żeby przybyć!

VegeMiasto - Empatia

W konkursie przy okazji prezentacji i projekcji filmu będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014. Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

Zwiń
9.04 (środa)
Wykład dr Macieja Trojana "Ewolucyjne korzenie zachowań prospołecznych, poczucia sprawiedliwości i moralności u zwierząt"
Wykład dr Macieja Trojana "Ewolucyjne korzenie zachowań prospołecznych, poczucia sprawiedliwości i moralności u zwierząt" Na tropie zwierzęcego umysłu - Stowarzyszenie Empatia

Czas: 18:00

Miejsce: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Nowy Świat 72, sala 144 im. Adama Mickiewicza, 1 piętro

Wstep wolny

Dr Maciej Trojan pracuje w Zakładzie Psychologii Zwierząt Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień psychologii porównawczej oraz etologii poznawczej. Jest autorem między innymi książki "Na tropie zwierzęcego umysłu".

Więcej o książce: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2311

Uwaga: w tej chwili jest zniżka!

Qki cukiernia - Tydzień Weganizmu - Stowarzyszenie Empatia

Dla łasuchów: zapraszamy przy okazji na degustację wegańskich słodkości z cukierni Qki, na pewno pojawią sie muffinki, może keksówki i cupcakes. Pierwszych 40-50 osób na pewno się załapie.

W konkursie przy okazji wykładu będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014. Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

Zwiń
10.04 (czwartek)
Pokaz gotowania Jadłonomii i prezentacja o weganizmie i programie "Weganizm, spróbujesz?"
Pokaz gotowania w wykonaniu Marty Dymek, prowadzącej blog Jadłonomia Jadłonomia - Marta Dymek - Stowarzyszenie Empatia

Zdjęcie: Aleksandra Pavoni

Czas: 18:00

Miejsce: Restauracja Biosfeera, Al. Niepodległości 80 (przy ul. Odyńca), Warszawa

Wstęp wolny

Jadłonomia wybrana została kulinarnym blogiem roku 2013! Na blogu znajdują się wyłącznie roślinne przepisy. Marta jest autorką nie tylko jednego z bardziej znanych blogów w Polsce, ale także prowadzi warsztaty kulinarne, gotuje w Dzień Dobry TVN i publikuje przepisy (wraz z pięknymi zdjęciami) w prasie polskiej i zagranicznej. Pokaz gotowania w Biosfeerze połączony będzie z degustacją, a towarzyszyć mu będzie, przygotowana przez Darka Gzyrę, prezentacja akcji Empatii „Weganizm, spróbujesz?”, w ramach której promujemy 80 polskojęzycznych wegańskich blogów kulinarnych. Powiemy także o dynamicznym rozwoju weganizmu w Polsce i na świecie.

W konkursie przy okazji pokazu gotowania będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014. Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

http://www.jadlonomia.com

https://www.facebook.com/Jadlonomia

Codziennie przepisy z 80 wegańskich blogów kulinarnych: https://www.facebook.com/WeganizmSprobujesz

Zwiń
11.04 (piątek)
Obchody 10-lecia Empatii!
Empatia

Czas: 18:00-21:00

Miejsce: Warsztat, Plac Konstytucji 4, Warszawa

Wstęp wolny

Tego dnia gościmy na imprezie o znakomitym tytule: Wiosennym Empatycznym PrzedWielkanocnym Spotkaniu NieJajeczkowym. To spotkanie organizowane przez grupę wegan z Warszawy. Jego częścią będą obchody 10-lecia Empatii. Żadnego zadęcia, po prostu wspominki. Trochę na śmiesznie, trochę kombatancko. Stare wycinki prasowe, zdjęcia, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, urywki filmów i inne zadziwiające archiwalia. ;)

A spotkanie nie-jajeczkowe, to po prostu wegańska wyżerka. Zapraszamy wszystkich roślinożernych, sympatyków i ciekawskich. Będzie można dobrze zjeść, pogadać, poznać się z innymi, wymienić się przepisami, telefonami i uwagami na tematy różne. ;)

Zasady są proste:

 • Każdy z uczestników przynosi ze sobą coś wegańskiego do jedzenia (produkty nie mogą zawierać składników odzwierzęcych: mięsa, mleka i jego pochodnych, jajek, żelatyny, koszenili E120, miodu, szelaku itd)
 • Jeśli nie chce się wam gotować, przynieście ze sobą napoje lub owoce
 • Każdy z uczestników przynosi ze sobą wspaniały nastrój celem obdarowania nim innych
 • Przynosimy KONIECZNIE własne naczynia co by nie zaśmiecać świata jednorazówkami (zwłaszcza na wiosnę)
 • Wszystko kładziemy na wspólny stół i razem z radością konsumujemy, oddając się przy tym miłym rozmowom i kulturalnym dyskusjom

Zabierajcie znajomych, jedzonko, dobre humory i przybywajcie tłumnie!

Dołączcie, zaproście znajomych: https://www.facebook.com/events/1413340722254933

W konkursie przy okazji spotkania będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014. Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

Inspiracji szukajcie na stronie z przepisami z 80 wegańskich blogów kulinarnych: https://www.facebook.com/WeganizmSprobujesz

Zwiń
12.04 (sobota)
Akcja uliczna “Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć” i potyczki kulinarne
Akcja uliczna „Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć” Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć - Stowarzyszenie Empatia

Czas: 11:30-14:30

Miejsce: Plac Zamkowy w Warszawie

Podobnie jak pierwszego dnia Tygodnia Weganizmu: kilkadziesiąt osób, ustawionych w trójkąt lub długi szereg, trzymających portrety zwierząt wykorzystywanych i krzywdzonych przez człowieka. Każda osoba wybiera jeden portret i w geście symbolicznej opieki nad zwierzęciem staje na ulicy w milczeniu. W tym roku akcja będzie miała niezwykły charakter. Będziemy trzymać portrety zwierząt wykonane przez australijską fotografkę Tamarę Kenneally.

Ta akcja odbyła się już w kilkunastu miastach Polski, miała ponad 30 odsłon i wzięło w niej udział pół tysiąca osób!

Przywracamy zwierzętom ich osobowość, wydobywamy je z cienia. Nie pozwolimy o nich zapomnieć. W trakcie akcji poprzez nagłośnienie tłumaczymy jej przesłanie, rozdajemy materiały Empatii i zbieramy podpisy pod petycjami.

Przyjdź, dołącz. Nie zapomnisz tego nigdy. Nikogo nie pytamy czy jest weganinem/weganką, zapraszamy wszystkich, którzy są przychylni i otwarci na zmianę.

Potyczki kulinarne blogerek programu "Weganizm, spróbujesz" Potyczki kulinarne Stowarzyszenie Empatia Tydzień Weganizmu

Czas: 17:00-20:00

Miejsce: (nowe!) VegeMiasto, Aleja Solidarności 60a, Warszawa

Potyczki kulinarne to po prostu konkurs gotowania. Blogerki programu "Weganizm, spróbujesz" będą przygotowywać na miejscu wegańskie potrawy, które będziecie mogli degustować, a na końcu ocenić. Co roku impreza gromadzi sporo osób, powód jest prosty: jest BARDZO smacznie. :)

W tym roku gościmy w VegeMiasto, czyli miejscu już legendarnym! Jak wiecie, jadłodajnia przeniosła się do nowego miejsca i właśnie tam, jeszcze przed otwarciem, będziemy oddawać się wegańskiej uczcie!

W trakcie imprezy będziecie mogli również kupić wegańsie słodkości, pasztety, pasty i garmażerkę - pierogi, kotlety, krokiety itd. Mniam!

Do polubienia: https://www.facebook.com/vegemiasto

Spójrzcie na listę blogów programu "Weganizm, spróbujesz?": http://empatia.pl/przepisy

W konkursie przy okazji kulinarnych potyczek będzie można wygrać atrakcyjne nagrody od sponsorów rzeczowych Tygodnia Weganizmu 2014. Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek.

Zwiń
13.04 (niedziela)
Henschke Incydent
9 dzień Tygodnia Weganizmu!
Henschke Incydent 9 dzień Tygodnia Weganizmu! Ga-Ga Zielone Żabki - Tydzień Weganizmu

Tak, tak, to nie żarty! Tegoroczny Tydzień Weganizmu ma tak naprawdę 9 dni! Niedziela należy do partnerskiego Henschke Incydent, czyli imprezy w CDQ.

Bilet wstępu na Incydent to koszt 20 zł. Zysk z imprezy zostanie przekazany Schronisku Korabiewice oraz Fundacji Siedem Inicjatyw na program edukacyny Vegary - Jedz zdrowo i ratuj planetę. W cenie biletu koncerty - Gaga Zielone Żabki, Queer Resource Center, pokaz gotowania, wykłady, degustacja wegańskich potraw.

Plan imprezy:

16:30 - Pokaz gotowania „Wielkanoc? No bez jaj..." - Iwona Kibil i Kornel Kisała z "Centrum poradnictwa i edukacji żywieniowej" pokażą jak przygotować tradycyjne potrawy wielkanocne po wegańsku

17:30 - Wykład „Surowy Weganizm” - Marta Murawska i Filip Zagończyk z „Rawesome”

19:00 - Degustacja wegańskich dań przygotowana przez restaurację „Govinda”

19.30 - Koncert Queer Resource Center

20.15 - Koncert Ga-Ga Zielone Żabki

Na miejscu będą również dostępne darmowe materiały Empatii, w tym ulotki, plakaty i różne wzory przypinek. Zapraszamy w imieniu organizatorów!

Dołączcie do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/708300925858501

Zwiń

Inne miasta

Białystok

Org: Wegestok, Vegan Sisters, DZIEW/CZYNY, Otwarte Klatki

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/238242209710622/

05.04 /sobota/ DZIEŃ SPORTU

10:00 - 11:00 DZIEW/CZYNY idą na rolki! - https://www.facebook.com/events/218479881693810/

12:00 - 14:00 - Planty (przy Praczkach) - Biegniemy i piknikujemy

16:00 - 17:00 - Kawiarnio - Księgarnia "Spółdzielnia" (ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/1) - "Budowanie sylwetki goryla, czyli masa mięśniowa a weganizm" - wykład / Damian Parol / po wykładzie dyskusja - https://www.facebook.com/events/759963670681140/

06.04 /niedziela/ DZIEŃ DZIECKA

Gram OFF ON (ul. Malmeda 17) (https://www.facebook.com/kawiarnia.gramoffon)

11:00 - 12:00 „Wesołe dzieciaki - szczęśliwe zwierzaki :)) !!” - warsztaty dla dzieci / prowadzi Małgosia Korniluk

12:30 - 13:00 Czytanie książki dzieciom - "Dlatego nie jemy zwierząt" Ruby Roth / czyta aktorka Dominika Kimaty

13:15 - 14:30 “Żonglowanie marchewką, jabłkiem i cieciorką, czyli warsztaty kulinarne dla dzieci” / prowadzą: Joanna Lisiecka i Rafał Cimoszuk - https://www.facebook.com/events/1412459929015473/

07.04 /poniedziałek/ DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT

Uniwersytet w Białymstoku – Wydział Historyczno-Socjologiczny – Instytut Socjologii – sala 108 A (Plac Uniwersytecki 1)

18:00 - 20:00 "Co to są zwierzęta i co z tego dla nas wynika?" - wykład / prof. Andrzej Elżanowski / po wykładzie dyskusja - moderuje dr hab. Zbigniew Kaźmierczak (UwB) - https://www.facebook.com/events/279864145506180/

08.04 /wtorek/ DZIEŃ ZDROWIA, Niepamięć (ul. Spółdzielcza 8) (https://www.facebook.com/NiepamiecKlub)

15:00 - 16:30 Warsztaty kuchni witariańskiej / prowadzą: Viktoria Oszczanowska, Luiza i Sylwia Wojda, Michał Hryń

17:00 - 18:30 "Witarianizm - droga do zdrowia czy kontrowersyjny sposób odżywiania?" - wykład / Joanna Balaklejewska / po wykładzie dyskusja i witariański poczęstunek - https://www.facebook.com/events/1528485087378096/

09.04 /środa/ DZIEŃ FILMOWY Niepamięć (ul. Spółdzielcza 8) (https://www.facebook.com/NiepamiecKlub)

17:30 - blok filmów krótkometrażowych

18:10 - 20:00 - „Bold Native”, reż. Denis Hennelly, 2010

https://www.facebook.com/events/546978255416938/

10.04 /czwartek/ DZIEŃ PODRÓŻNIKA

Kawiarnio-Księgarnia "Spółdzielnia" (ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/1) (https://www.facebook.com/KawiarnioKsiegarniaSpoldzielnia)

11:00 - 13:00 ”Sushi kontra curry, czyli warsztaty kuchni orientalnej” / prowadzą: Joanna Lisiecka i Łukasz Synowiecki

18:00 - 19:00 "Weganin w podróży” / prezentuje Łukasz Synowiecki

https://www.facebook.com/events/1419474741636939/?ref=22

11.04 /piątek/ DZIEŃ OTWARTYCH KLATEK

Kawiarnio-Księgarnia "Spółdzielnia" (ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/1)

17:00 - 19:00 "Kulisy hodowli przemysłowej zwierząt w Polsce" oraz "Wegetarianie i weganie - kim są, dlaczego wybierają taką dietę i dlaczego (czasami) z niej rezygnują?" - wykłady / Dobrusia Karbowiak (Otwarte Klatki) - https://www.facebook.com/events/538173152966470/

12.04 /sobota/ DZIEŃ TARGOWY

Gram OFF ON (ul. Malmeda 17)

12:00 - 16:00 Wege-różności z lokalnego podwórka! (Choć pojawią się i goście:) Zioła, kosmetyki, książki, eko-torby, rękodzieło......wszystkiego zdradzać nie będziemy. A będą frykasy! I tak dla formalności - wszystko 100% wegańskie. - https://www.facebook.com/events/238225433028865/

Oprócz tego przez cały tydzień wegańskie pozycje w swym menu zaserwują:

Wspierają nas:

Patroni medialni:

Zwiń
Bielsko-Biała

organizatorzy: Vege Inicjatywa (kontakt@vegeinicjatywa.pl); 4-13 kwietnia

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/282227575267726

4.04.2014, 13.00 (piątek) - HAPPENING promujący projekt złożony przez nas do Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej oraz głosowanie, które odbędzie się w dniach 7-11.04.2014! Szczegóły w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/267622786739288/

5.04.2014, 17.00 (sobota) - DZIEŃ OTWARTY VEGE w wegańskiej knajpce SIEJE VEGE: http://siejevege.pl/

Gorąco zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby:

 1. nas poznać i porozmawiać z nami,
 2. działać dla zwierząt razem z nami,
 3. dowiedzieć się o tym jak można pomagać zwierzętom i pomyśleć o wspólnym działaniu!

WIĘCEJ: https://www.facebook.com/events/218851701648003/

6.04.2014, 10.00 (niedziela) - WYJAZD NA PROTEST z okazji TARGÓW ŁOWIECKICH (Sosnowiec) - akcja zainicjowana przez KOLEKTYW ŚLIWKA, w którą może włączyć się każdy/a z Was! Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/790908927595352/

7-11.04.2014 (poniedziałek-czwartek) - GŁOSOWANIE NA PROJEKT "CAŁODOBOWA OPIEKA WETERYNARYJNA DLA ZWIERZĄT", akcja skierowana do WSZYSTKICH ZAMELDOWANYCH MIESZKAŃCÓW BIELSKA-BIAŁEJ! Projekt ten zapoczątkowuje działania zmierzające do stworzenia systemu skutecznej pomocy dla rannych zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem zwierząt dzikich! Więcej: https://www.facebook.com/events/267622786739288/

10.04.2014, 11.00 (czwartek) - AKCJA POCZĘSTUNKOWA inaugurująca lokalny projekt MAPA VEGE, którego celem jest stworzenie mapy miejsc na terenie Bielska-Białej, gdzie można a. zjeść choć 1 ciepły, wegański posiłek (restauracje); b. napić się wegańskiej kawy i zjeść wegańskie ciasto (kawiarnie). W akcji może brać udział każdy/a, kto zdeklaruje chęć i zostanie zapoznany z jej regulaminem! :) Więcej informacji już wkrótce!

13.04.2014, 16.00 (niedziela) - BIELSKA KUCHNIA SPOŁECZNA w wydaniu świątecznym, podczas której opowiemy o zmianie losu zwierząt, jakiej świadomy konsument może dokonać oraz pokażemy jak w prosty sposób przygotować roślinne, świąteczne dania! Więcej informacji już na dniach!

WIĘCEJ: https://www.facebook.com/events/742798289087206/

Zwiń
Katowice

11 Wegańska Kuchnia Społeczna; org: Katowicka Kuchnia Społeczna (https://www.facebook.com/KatowickaKuchniaSpoleczna); 12 kwietnia godz. 19.00; Restauracja EMMA, ul. Warszawska 37

https://www.facebook.com/events/1435487530023958

I tak po raz 11 spotykamy się na etycznej uczcie dla podniebienia, a potem uderzamy w tany!

--------------------------------------------------------------------------------

W programie imprezy wykład (godzina 20) "Dobrostanizm versus prawa zwierząt", którego autorem jest Xavier Bayle - hiszpański artysta i aktywista na rzecz zwierząt.

http://xavierbayle.republika.pl/

http://niezla-sztuka.blogspot.com/2009/11/tiere-raus.html

---------------------------------------------------------------------------------

To jeszcze nie koniec!

Obalimy mit o "wszechmocnym" serze, którego ponoć nie sposób zastąpić etycznym odpowiednikiem racząc wasze podniebienia przeróżnymi, serowymi delikatesami sponsorowanymi przez Vegekoszyk.

W menu pizze lasagnie i zapiekanery serem ociekające!

Po części gastronomicznej czas na popisy na parkiecie w wykonaniu własnym.

Zagrają :

 • Positive (breaks, funk, soul, disco, hh i inne)
 • Saint & 21 (drumnbass,breakbeat,glitch hop,minimal, uk garage, jungle)
Zwiń
Koszalin

9-11 kwietnia; org: Klub KP w Koszalinie; Centrala Artystyczna (https://www.facebook.com/pages/Centrala-Artystyczna)

9 kwietnia, środa, godz. 17.00, film Królestwo spokoju - podróż do domuBASTA! Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt (wstęp wolny)

10 kwietnia, czwartek, godz 17.00, wegewarsztaty (wstęp: owoc)

11 kwietnia, piątek, godz 17.00, prezentacja i debata Wegetarianizm rozwiązaniem na choroby cywilizacyjne (Dorota Oyedemi). W tym dniu istnieje możliwość dokonania testów na alergeny (cena 399 zł), oraz zakupu książek o tematyce wegetariańskiej i zdrowego żywienia (wstęp wolny).

Wszystkie atrakcje Tygodnia Weganizmu w Koszalinie odbędą się w Centrali Artystycznej. Serdecznie zapraszamy!!!

Zwiń
Lublin

Lubelska Grupa Vivy; 5-12 kwietnia; Autonomiczne Centrum Społeczne Cicha 4, ul. Cicha 4

https://www.facebook.com/events/1464911900316345/

Lubelska Grupa Vivy zaprasza na Ogólnopolski Tydzień Weganizmu w dniach 5 kwietnia - 12 kwietnia 2014.

Z tej okazji, w sobotę 12 kwietnia 2014, organizujemy w Lublinie wydarzenie.

Miejsce: Autonomiczne Centrum Społeczne Cicha 4, Lublin, ul. Cicha 4

12:00 - Wystawa prac plastycznych uczniów Gimnazjum nr 9 w Lublinie
Prace plastyczne uczniów Gimnazjum nr 9 w Lublinie będą prezentowały psy czekające na adopcje w przytulisku w Rachowie Starym (k. Annopola, pow. kraśnicki). Trzy najciekawsze prace zostaną opublikowane w Kurierze Lubelskim, dając wybranym trzem zwierzakom większe szanse na nowy dom.

12:30 - "Ciasto w miasto" - wegańskie ciasta i inne smakołyki

13:00 - "Zadbaj o dziecko dietą roślinną" - wykład Katarzyny Malec znanej jako "Matka Weganka"

15:00 - "Dietetyczne aspekty weganizmu - wykład dietetyczki Renaty Jasińskiej

13 kwietnia w godzinach 11:00 - 15:00 - Słoneczny Pokój zaprasza na IV już edycję wegańskiego "Tu Targ" gdzie będzie można kupić wegańskie produkty oraz niemodyfikowane nasiona i flance (https://www.facebook.com/events/301836536639330/?ref=3&ref_newsfeed_story_type=regular)

Przez cały tydzień (5-12.04.2014) będzie możliwość dostania wegańskich opcji w lokalach:

 • Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 4 1/2,
 • Cafe Lulu, ul. Orla 8.

Na wegańskie posiłki zapraszamy do baru "Wegetarianin", ul. Narutowicza 13 (w bramie).

Zwiń
Opole

org: Vege Opole (https://www.facebook.com/VegeOpole); 5-6 kwietnia

https://www.facebook.com/events/304590643025521/

5 kwietnia - sobota

9.00 - Joga dla każdego - wstęp wolny ( Instytut Ćwiczeń Psychofizycznych ZEN)

15.00 Kuchnia Społeczna (Piekarnia). Oczywiście połączone ze zbieraniem podpisów pod petycją przeciwko fermie norek pod Byczyną, rozdawaniem ulotek Empatii, prezentacją książek nt. weganizmu, praw zwierząt itp. Wstęp: wegańska potrawa lub 7zł

17.00 - warsztat kulinarny Wegańska Kuchnia Ayurwedyjska (Instytut Ćwiczeń Psychofizycznych ZEN) wstęp: 7zł

6 kwietnia - niedziela

13.00 - happening “Jestem zwierzęciem: myślę- czuję - chcę żyć”

14.00 - film “Ziemianie” (Earthlings) (Piekarnia) - wstęp wolny

Do tego przez cały tydzień 5-12.04 zniżki u partnerów, czyli w Masala Tea House - Herbaciarnia, Instytut Ćwiczeń Psychofizycznych ZEN oraz Bionica

Zwiń
Rzeszów

org: kuchniarzeszow@gmail.com; 5 kwietnia godz. 14.00, Hola Lola (https://www.facebook.com/holalolacafeandpub)

Rzeszowska Kuchnia Społeczna - https://www.facebook.com/events/1404031993198800/

Serdecznie zapraszamy na Rzeszowską Kuchnię Społeczną, która odbędzie się w klubokawiarni Hola Lola, 5 kwietnia od godziny 14:00.

Podczas wydarzenia będzie można spróbować mnóstwa wegańskich dań. Jeżeli masz ochotę, przynieś ze sobą ugotowany przez siebie posiłek.

Pamiętaj o tym, że musi być 100 % wegański, czyli nie może zawierać mięsa i ryb, mleka, sera, jajek i miodu.

Jeżeli chciałbyś przygotować wegańskie danie lub pomóc nam w organizacji kuchni, a nie wiesz co mógłbyś zrobić, skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz na maila kuchniarzeszow@gmail.com.

Zwiń
Tczew

Wege Weekend w Witamince; 5 kwietnia godz. 15.30; Witaminka (Wojska Polskiego 23/2)

https://www.facebook.com/events/837995862893901

Z okazji ogólnopolskiego tygodnia wege - Zapraszamy serdecznie na wegańskie warsztaty kulinarne :) wstęp 25 zł :) a w niedzielę spalmy wspólnie kalorie na rowerowej wycieczce :) takiego EKO weekendu nie można przegapić :D

Zwiń
Wrocław

Grill nad Odrą, 6.04 i 12.04

“Wszystkie szczegóły do ustalenia. Jak tylko macie jakieś pomysły, co do samego grilla, czy miejsca, piszcie! I zapraszajcie znajomych, nie tylko tych roślinożernych :)

Najważniejsza zasada: zakaz wnoszenia mięsa na teren tego wydarzenia ;)”

Szczegóły, w tym miejsce wydarzenia, jeszcze się klarują tutaj: https://www.facebook.com/events/464769933650109

Zwiń
Zielona Góra

Dzień Weganizmu 6 kwietnia 12.00-16.00, Fundacja Salony (Fabryczna 13b)

https://www.facebook.com/events/1410931589170182/?ref=22

“Z okazji ogólnopolskiego Tygodnia Weganizmu pragniemy zaprosić na 4 godziny wspólnej zabawy. W ramach imprezy oferujemy wegański poczęstunek przygotowywany na Państwa oczach, warsztaty poi, animacje dla dzieci, koncert Rafała Żurawińskiego (wokalista zespołów MATE i Fabula Rasa) oraz wiele innych atrakcji…”

Zwiń

Przekaż dotację